Ciekawostki
Jak często mrugamy?
Człowiek z zasady nie zwraca uwagi na odruchy bezwarunkowe, takie jak oddychanie, czy mruganie.
Zdrowy człowiek mruga średnio 1 do 2 razy na 10 sekund. Każde mrugnięcie trwa około 1/3 sekundy. Oznacza to, że w ciągu 12-godzinnego dnia mrugamy łącznie około 25 minut. Jednocześnie noworodki mrugają znacznie rzadziej – 1-4 razy na minutę. Liczba ta zwiększa się od około szóstego miesiąca życia.
Podczas mrugania powieki zwilżają powierzchnię oka oczyszczając ją z kurzu i zarazków.
Jak daleko widzimy?
Przy optymalnych warunkach jesteśmy w stanie dostrzec światło świecy z odległości 22 kilometrów. Noworodek w pierwszych dniach swojego życia nie potrafii skupić wzroku na przedmiotach oddalonych bardziej niż 20-25 cm.
Oczy dostarczają naszemu mózgowi 80% wiedzy o świecie. Wykorzystują przy tym 2/3 wszystkich bezpośrednio łączących z mózgiem połączeń nerwowych, a w procesie analizy sygnałów odbieranych przez narząd wzroku zaangażowane jest aż 10% wszystkich komórek mózgowych!
Czy nasze oczy są takie same?
Tęczówka lewego jest różna od tęczówki prawego oka. Różnice w tęczówkach są wyraźne nawet u bliźniąt jednojajowych! Oko waży około 8 gramów.
Ciekawostką jest to, że kobiety znają więcej barw nie jest mitem – aż 15% mężczyzn dotyka zaburzenie rozpoznawania barw. Jest to znaczny procent, zwłaszcza, że wśród kobiet ta dolegliwość zdarza się tylko wśród 0,5% populacji. Człowiek posiada około 150 rzęs na dolnej i górnej powiece.
Według badań prof. Paula Mitchella z uniwersytetu w Sydney ludzie o niebieskich oczach są bardziej narażeni na utratę wzroku w starszym wieku.
Ile kolorów odróżniamy?
Nasze oko jest w stanie rozróżnić ok 6 milionów kolorów!
Warto wiedzieć, że kolory tak naprawdę… nie istnieją. Widzimy zawsze taką barwę, jakiej długości fale elektromagnetyczne odbija dany przedmiot.